Початок сайту
Біоконкурси
Законодавство
Всеукраїнська біологічна олімпіада
ІV етап:
структура ВБО
олімпіада по роках
Україна в Міжнародній біологічній олімпіаді
Біологічні турніри
турніри по роках
Нейроконкурс
посібник з нервової системи
Екологічна олімпіада
по роках
участь у Міжнародному конкурсі екологічних проектів
ЗНО з біології
Бібліотека

Червона книга України
Наша кнопка:
наша кнопка
як розмістити

Питання IV Всеукраїнського студентського біологічного турніру, 2006

1. "Простіше нікуди!" Амеб традиційно вважають "найпростішими з найпростіших", тим "нульовим" рівнем, з якого почалося ускладнення еукаріот. Але чи така проста амеба? Поясніть, як цьому "примітивному" створінню вдалося вижити серед куди більш складних організмів (зокрема - інфузорій та дрібних багатоклітинних).

2. "Aqua Vitae" Комерційна фірма рекламує деякий засіб, покликаний поліпшити якість питної води шляхом зміни її pH в лужний бік. При цьому стверджується, що підлужена вода корисна для здоров'я, в той час як підкислена - сприяє розвитку ряду серйозних хронічних захворювань. Чи погоджуєтесь ви з цим твердженням? Чи варто підлужувати воду в промислових масштабах? Обґрунтуйте свою відповідь і скажіть, яке ж оптимальне значення pH для питної води.

3. "На літеру "С" Кожному хоч трохи освіченому біологу відомо, що "ес-подібна" крива має вигляд латинської "S", а не української "С". І все ж таки - чи можуть відбуватися біологічні процеси, графік яких має С-подібну форму? Якщо так - наведіть приклади, якщо ні - поясніть чому.

4. "Більше - краще?" Відомо, що рослини реагують на радіацію дещо інакше, ніж тварини - вони можуть виростати до небачених розмірів і давати великий врожай (який, проте, не можна до пуття використовувати). Чи означає це, що несмертельні, дози радіації впливають на рослини скоріше позитивно, ніж негативно? Свою відповідь обґрунтуйте.

5. "Нематоди" Різноманіття комах загалом зрозуміло сторонньому спостережнику - тут і всілякі форми ніг та крил, різні вусики, безліч кольорів і т.п. Різноманіття нематод куди менш помітне - для неспеціаліста вони всі "на один вигляд". А між тим, кількість реально існуючих видів цих черв'яків вчені оцінюють десь у мільйон. Звідки ж взялося таке приголомшливе видове багатство?

6. "Спочатку було… що?" "Сама смерть клітини у корні спростовує можливість самозародження життя!" - саме так написано в одному з креаціоністських видань, присвяченому питанню походження життя. Як ви вважаєте, що мали на увазі автори. Чи згодні ви з їхньою думкою?

7. "Марс атакує" Відомий імунолог Рем Петров дуже любив запитувати, як відреагував би організм на вторгнення у нього інопланетних ("марсіанських") антигенів. Розв'яжіть задачку Рема Петрова, а також задачу, протилежну їй за змістом - як будуть почувати себе наші бактерії, якби вони потрапили в організм інопланетян?

8. "Облом" У 60-х роках ХХ століття на Землю впав метеорит, який містив у собі біоорганічні молекули. Прихильники теорії панспермії раділи. Однак найпростіші досліди показали, що радість була завчасною: речовини з метеориту - не біогенного походження. Що за досліди були проведені? Чи можна вважати трактовку цих результатів повністю однозначною? І яким чином біоорганіка потрапила у метеорит, якщо живі організми тут ні до чого?

9. "Memento mori" Пташиний грип, що розповсюджується все на більші території, викликає невдаване хвилювання з боку світової спільноти. В ЗМІ обговорюється ідея про можливе повторення досить відомої всім епідемії "іспанки", що забрала сотні тисяч життів. Як ви вважаєте, що слугувало причиною такої масової загибелі людей тоді і чи можливе повторення цього кошмару зараз.

10. "Не дрозофілою єдиною.…" Роль модельних об'єктів у біології важко переоцінити - на них тримається вся наука. Багато з цих біооб'єктів загальновідомі - практично всі знають пацюка, арабідопсис, дрозофілу нарешті. Однак є й такі, про які і зовсім не чули. До них відноситься так звана "біохімічна жабка". Що це за тварина така? Які ще модельні об'єкти вам відомі?

11. "Диво-дерево" Побудова "еволюційних дерев" вже давно стала сферою професійних інтересів широкої групи вчених. Зробіть ще один крок та охарактеризуйте еволюцію самих цих дерев. У яких напрямках вони розвивалися? Які стадії пройшли? Як буде виглядати ваше "дерево еволюційних дерев"? Намалюйте його!

12. "Все коли-небудь закінчується" У випуску новин на т/к "Інтер" повідомлялося про одну довгожительницю, що залишала наш світ у віці 116 років. У графі "причина смерті" відповідного свідоцтва було вказано "кінець генетичного матеріалу". Кореспондентів це формулювання привело у забобонний жах і тому сумнівів не викликало. А що скажете ви?

13. "Кров збереже фігуру?" Для боротьби з ожирінням вигадано безліч методик та дієт. Одна з них - так звана "дієта за групами крові", що пропонує цілі списки продуктів, які не можна (або навпаки можна) споживати людям с тією чи іншою групою. На чому ґрунтується такий підхід? Чи вважаєте ви його перспективним?

14. "Забагато буде" У людини - "всього" 46 хромосом, а ось у ряду форамініфер, побудованих значно простіше, їх - більше ніж півтори тисячі. Поясніть цей феномен. Як форамініферам вдається розподілити таку велику кількість хромосом при мітозі та мейозі і не заплутатися?

15. "Клітинна пам'ять" Здатність клітин при відновному поділі успадковувати ідентичний набір генів, що експресуються, називають клітинною пам'яттю. Які компоненти хроматину у багатоклітинних організмах визначають клітинну пам'ять?

16. "Спеціалізація" Відомо, що всі клітини багатоклітинних організмів мають ідентичний набір генів. Чим зумовлена спеціалізація клітин?

17. "Множення" У онтогенезі рослин та тварин диференціювання клітин часто супроводжується множенням геному. Які існують механізми множення геному, та наскільки коректним у зв'язку з цим є твердження, що кожен вид організмів характеризується певним набором хромосом?

18. "Нечуйвітер підвів" Відомий факт, що у дослідах на нечуйвітрі Г. Мендель не отримав підтвердження відкритих ним фундаментальних законів спадковості, і що причиною цього є апоміктичний спосіб розмноження цієї рослини. Які закономірності успадкування ознак мають місце при різних формах партеногенезу (апоміксису) у тварин та рослин?


 

 

 
 

Ukrainian biological site Physiology in Ukraine Ukrainian society for neuroscience