Початок сайту
Новини науки
Біоконкурси
Всеукраїнська біологічна олімпіада
структура ВБО
олімпіада по роках
Україна в Міжнародній біологічній олімпіаді
Біологічні турніри
турніри по роках
Нейроконкурс
Екологічна олімпіада
по роках
участь у Міжнародному конкурсі екологічних проектів
ЗНО з біології

International Brain Bee 2015

Нейроконкурс

Нейроконкурс - це національний етап змагань серед школярів з нейронаук (знання нервової системи і головного мозку), який проводиться щороку під час Всеукраїнської біологічної олімпіади. Організаторами конкурсу є Громадська організація "Ноосфера" та Українське товариство нейронаук. Координаторами конкурсу є кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту біології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрій Чернінський та доктор біологічних наук, заступник директора Інституту фізіології імені О.О.Богомольця Нана Войтенко. У 2015 році його переможцем стала Тетяна Гусак - учениця київського Науково-природничого ліцею №145, яка представила Україну на Міжнародному конкурсі, який пройшов у Кернсі (Австралія, Квінсленд) 20-26 серпня цього року в рамках великої наукової події - з'їздів Міжнародного нейрохімічного товариства, Азіатсько-Тихоокеанського товариства нейрохімії та Австралійського товариства нейронаук. Завдяки підтримці співвітчизників з усього світу ми змогли зібрати кошти, необхідні для організації цієї поїздки.

Сторінка нашого проекту у facebook

Подяки

Враження від поїздки

Звіт з фотографіями

Фінансовий звіт

Подяки

Наша поїздка до Австралії не могла б відбутися без підтримки багатьох людей. Спочатку хочемо відмітити тих, хто надихнув розпочати збір коштів та повірити в реальність збору потрібної суми: голова оргкомітету міжнародного змагання професор Лінда Річардс та головний редактор "РБК-Україна" Антон Подлуцький.
Також ми вдячні за інформаційну підтримку виданням LB.ua і персонально Вікторії Герасимчук, а також КиевВласть і персонально Антону Подлуцькому.

Фінансова підтримка нашої поїздки:
 
* Андрій Ямшанов
* Галина Чередарчук
* Аляпкін Віталій
* Віталій Жук
* Михайло Тютін
* Юлія Соболь
* Роман Сохан
* Ірина Прибільська
* Олег Санніков
* Антон Самусь
* Адріяна Жуківська
* Ігор Любкін
 
Нажаль, перелік не повний, оскільки за деякими переказами ми не можемо побачити прізвища відправників. Дуже приємно, що на наш заклик відгукнулися українці з різних куточків свтіу.
Окрім цього, хочемо подякувати компанію "Авіарепс АГ" та персонально Євгенії Панченко за підбір комфортного і адекватного за ціною варіанту перельоту.

Про національного переможця

Пряма мова: Я цікавилася світом живої природи ще з раннього дитинства. Мене вабили барвисті квіти й метелики, пташки і звірі. Я могла довго сидіти нерухомо, спостерігаючи, як по стеблинці повзе мурашка.
Пізніше у школі я пішла на біологічний гурток і зацікавилася наукою про життя – найпрекрасніше і найзагадковіше в світі. Адже природа приховує ще чимало нерозгаданих таємниць. І зрозуміти принципи, за якими працює організм живих істот не просто цікаво – це може мати неабияке практичне значення – зокрема, може допомогти у лікуванні і запобіганню хвороб, покращити людям життя.
Інше моє захоплення – спортивне орієнтування. Я щиро вважаю, що це найкращий вид спорту. Заняття проводяться не у спортивній залі, а в лісі на свіжому повітрі. При цьому щоразу на різній місцевості. Із своєю командою ми побували у багатьох мальовничих куточках природи України. Перемога залежить не лише від вміння швидко бігати, а й вміння обирати найоптимальніший маршрут руху.
Закінчивши школу, я планую вступити на біологічний факультет, а закінчивши навчання, - стати науковцем.

Від організаторів: Цього року Тетяна перемогла не лише у нейроконкурсі, а й у Всеукраїнській біологічній олімпіаді, виборовши право представлятти Україну на Міжнародній олімпіаді. Там вона була наймолодшим учасником, що не завадило їй завоювати бронзову медаль. Окрім навчання наукам, вона має високі досягнення в улюбленому спорті - близько 80 нагород різного рівня із спортивного орієнтування.

Враження від поїздки

Таня:
Конкурс запам'ятався складними і цікавими завданнями, на всі з яких, я, на жаль, не змогла дати відповідь. Було цікаво поспілкуватися із іншими учасниками конкурсу та обмінятися думками з приводу майбутнього. Добре, що конкурс був організований разом із великою науковою конференцією, - це дало можливість дізнатися багато нового. Одним з найяскравіших спогадів залишилася поїздка на Великий Бар'єрний Риф. Багато років, ще з того часу, як у першому класі подивилася фільм про риф, мріяла його побачити. Я на власні очі побачила найбільшого молюска тридакну (якому, кажуть, не можна всовувати руки або ноги між стулками, оскільки він стисне її з такою силою, що назад неможливо витягнути), морські огірки, багато фантастично красивих риб і різнокольорових одноклітинних рослин, що мешкають всередині коралів, надаючи їм кольору. Нам показали, як на основі порівняння кольорів коралів із спеціальною карткою учені визначають здоров'я коралів. Корали дуже різноманітні за своєю формою - одні нагадують оленячі роги, інші головний мозок. Побачити дивовижний світ коралових рифів - це незабутні враження. Також, дуже сподобалася екскурсія до вологого тропічного лісу, який також давно мріяла побачити. Високі дерева, по яких вгору плетуться ліани, а на гілках ростуть численні рослини-епіфіти. Було цікаво відвідати ботанічний сад Кернсу та зоопарк Сингапуру. Запам'яталися численні пальми та деревовидні папороті, які створюють рослинний фон. Загалом, поїздка була корисною та чудовою за враженнями.

А.Чернінський:
Безперечно, міжнародний конкурс цього року став історичою подією - цього року була найбільша кількість країн учасниць (23), була найбільш насичена додаткова програма, ну і Бар'єрний риф! Особисто мені цей проект дав досвід організації краудфандінгу, це був найдовший переліт в моєму житті та перший (маю надію, не останній) візит до Австралії. Спілкування із колегами дало багато ідей для організації майбітніх нейроконкурсів. Ну і, звісно, приймаюча конференція дала чимало наукової інформації, яку неодмінно використаю при підготовці навчальних курсів, посібників та дослідженнях.

Розгорнутий звіт про поїздку

18.08. Прямих перельотів до Австралії з України (та й з Європи), тому наш маршрут був досить складним. Перший сегмент перельоту Київ-Мюнхен, пересадка 5 годин, далі рейс Мюнхен-Сингапур у великому літаку тривалістю 12 годин. В Сингапурі пауза між рейсами становила 17 годин, проте громадянство України дозволяє вийти в місто без візи на 96 годин. Аеропорт забезпечує безкоштовні екскурсії містом. Після неї ми поїхали до зоопарку, який вважається кращим у регіоні вологих тропічних лісів. Територія зоопарку величезна, а його особливістю є те, що тварини живуть у максимально природних умовах без кліток, вольєрів і т.п. А від відвідувачів їх відділяють рви, прозорі панелі та невисокі грати.

Сингапур: Будинок-корабель
Сингапур: зоопарк
Сингапур: зоопарк, карта, відеозйомка
Сингапур: тренуємося їсти палочками

19.08. Останнім сегментом перельоту був рейс Сингапур-Кернс (хоча правильне вимовлення міста - Кенс) тривалістю 6 годин.

20.08. По прибутті нас очікував не досить приємний сюрприз - наш багаж залишився у Сингапурі через непорозуміння служб аеропортів Мюнхена та Сингапуру. Але завдяки організаторам ми змогли оперативно купити мінімально необхідний набір речей. Ввечері була церемонія відкриття та знайомства з колегами по конкурсу. Частина учасників приїхали із керівниками, інші ж були з батьками. Голова організаційного комітету проф. Університету Квінсленда Лінда Річардс розповіла учасникам, наскільки важливою для людства є сучасна неуронаука, як влаштований процес наукового пізнання, тощо. Після цього керівники команд, які займаються наукою, розповіли учасникам про свої дослідження.

Відкриття конкурсу
Голова організаційного комітету проф. Лінда Річардс розповідає про сучасний стан нейронаук
Перші враження про Австралію

21.08. День розпочався з екскурсії до містечка Куранда, де ми прокатилися канатною дорогою SkyRail над тропічним лісом. У Куранді ми відвідали місцевий зоопарк з кенгуру, коалами та іншими місцевими тваринами. В другій половині дня в Університеті Джеймса Кука розпочався конкурс. Першими етапами були нейроанатомія та нейрогістологія. Учасникам пропонувалися зображення гістологічних препаратів нервової системи людини, мавп, гризунів, на яких вони повинні були ідентифікувати деякі структури. В анатомічному змаганні вони повинні були назвати деякі структури реальних зрізів головного мозку людини. Завдання були досить складними, далеко за рамками української шкільної програми, на рівні медінститутів. Ввечері співробітники проекту Coral Watch Університету Квінсленда розповіли нам про власні дослідження біоти коралових рифів.

Екскурсія SkyRail
Куранда: зона відпочинку кенгуру
Макет збитого літака. Літак реальний. Там про нього ціла історія.
Нейроанатомія та нейрогістологія
Групове фото

22.08. Цей день був присвячений екскурсії на Великий бар'єрний риф. Двогодинна морська прогулянка катером, плавання з маскою, пірнання, ознайомлення із неймовірним тваринним світом Рифу. Найбільш завзяті пловці під керівництвом співробітників Coral Watch відправилися у годинний маршрут далі від корабля. Для тих, хто з якихось причин не міг плавати, було організовано кількахвилинні поїздки на човні із скляним дном. Ця частина перебування в Австралії, безперечно, залишила найбільш яскраві враження у всіх учасників. Очікуваний цього дня багаж так і не був доставлений, його перенесли на понеділок.

Великий бар'єрний риф
А. Чернінський з головою журі професором Чарльзом Уотсоном
Човен із скляним дном

23.08. В Університеті Джеймса Кука пройшли наступні етапи конкурсу. В тесті із короткою відповіддю учасники повинні були написати відкриту відповідь на кілька завдань. Ексклюзивна для цього конкурсу частина - діагностика пацієнтів. Учасникам пропонувалися фото та відеофрагменти з реальними неврологічними пацієнтами та короткі історії-описи. Вони повинні були встановити назву розладів, відповісти на запитання про уражені структури нервової системи та механізми патогенезу. Окрім конкурсу в університеті був день відкритих дверей - усі підрозділи представляли основні напрямки власної роботи, пояснювали, чому це є важливим, демонстрували наочні експерименти. Для наших конкурсантів найбільш цікавим було відвідування експозиції, присвяченої морським дослідженням. День відкритих подій відвідала велика кількість людей із майбутніми абітурієнтами та малими дітьми, було яскраво, весело та цікаво. В другій половині дня ми поїхали на конференцію, де прослухали пленарні доповіді про історію нейрохімії, нейрохімічного товариства та роботу синапсів і розробку ліків. До речі, під час розповіді про життя і кар'єру першого Президента Міжнародного товариства нейрохімії, була продемонстрована фотографія, де разом із ним був наш видатний біохімік Олександр Палладін. Він був одним із членів організаційного комітету установчого з'їзду Товариства.

Університет Джеймса Кука: аудиторія для підготовки майбутніх стоматологів Одночасно можуть працювати 80 студентів.
Працюють з імітаціями пацієнтів, а не реальними людьми.
Університет Джеймса Кука: день відкритих дверей, наочно і весело; тут про ветеринарний факультет
Всюди небезпека! :)
День національного флагу!

24.08. В День незалежності відбувся фінал конкурсу. Учасникам зачитувалися запитання, а вони повинні були за 30 секунд написати відповідь. Далі команда журі оцінювала відповіді. Далі були визначені переможці та відбулося їх нагородження. Абсолютним переможцем стала Jade Pham з Австралії, а з відривом у 0.5 балу від неї друге місце посів Soren Christinsen з США. На жаль, ми не потрапили до топ10. Окрім високого наукового рівня завдань, проблемою українських учнів є невисоке знання англійської мови. Далі учасники мали змогу відвідати конференцію. Вечір закінчився морською прогулянкою бухтою Кернсу. У нас був додатковий привід для позитиву - доїхав цілим і неушкодженим багаж! :)

Фінал
Після завершення змагання
Конференція: про котів і шляпи :) Біологи люблять давати цікаві абревіатури білкам

25.08. Конференція. Ввечері прощальна вечеря, під час якої науковці Університету Квінсленда ще раз розповіли про чудовий світ коралових рифів та про особливості зорового сприйняття різних тварин. Чи знали ви, що лідером за числом зорових пігментів є одна з креветок, яка має їх аж 12! У нас з вами їх три, а у більшості ссавців всього два.

А.Чернінський і проф. Лінда Річардс
Закриття конкурса. Лекція про системи зорового сприйняття тварин

26.08. В цей день деякі учасники вже роз'їжджалися по домам. Наш рейс був наступного дня. Ми відвідали ботанічний сад Кернсу, прогулялися тропічним лісом, забралися в гору на оглядовий майданчик, після чого пройшлися по центру міста та вздовж моря.

Ботанічний сад Кернсу, прогулянка вологим тропічним лісом

27-28.08. Дорога додому через Сингапур та Амстердам. А ввечері Таня рушила в Одесу на змагання з спортивного орієнтування.

Останній погляд на Австралію

Фінансовий звіт

Нами було зібрано 49130 грн; в Австралії аеропорт відшкодував незручності, пов'язані з затримкою багажу, - 3600 грн; крім того, частину коштів для нас пожертвували жителі Австралії (вони були використані організаторами).

Витрати:
* візовий збір - 4945 грн
* банківські комісії - 382 грн
* авіаквитки - 100612 грн
* відвідування зоопарку в Сингапурі - 1120 грн
* додатковий день в Австралії, готель - 1980 грн
* харчування в дорозі - 2000 грн
* транспортні витрати - 500 грн
* покупка речей для перших днів перебування - 4190 грн
* пам'ятки та сувеніри - 360 грн

Загальна сума витрат 116089 грн. Різницю (63359 грн) відшкодовують організатори. Окрім цього, організаійні внески на перебування у Австралії (готель, харчування, транспорт) по 730AUD з людини також покриті організаторами.

Примітка - суми надходжень та витрат в Австралійських доларах є приблизними через коливання курсу.

Подальші перспективи

Дослідження нервової системи є однією з найбільш динамічних галузей сучасної науки. Воно дає ключі для розуміння принципів роботи нашого мозку в нормі, розкриття пігрунтя психічних процесів, шляхи для корекції нервових захворювань, що в цілому призводить до зростання якості життя людини. Пропагування вивчення нейронаук серед школярів - це виховання майбітніх лікарів і учених. Тому ми будемо неодмінно продовжувати цей конкурс. Наступного року конкурс відбудеться в США, що також потребуватиме значних фінансових ресурсів. Якщо ви зацікавлені у підтримці національного конкурсу або участі України у міжнародному - будь-ласка, контактуйте з організаторами.

Контактна інформація координатора:

Чернінський Андрій Олександрович - blacknick@blacknick.info, +380638593807, facebook