Початок сайту
Новини науки
Біоконкурси
Всеукраїнська біологічна олімпіада
структура ВБО
олімпіада по роках
Україна в Міжнародній біологічній олімпіаді
Біологічні турніри
турніри по роках
Нейроконкурс
Екологічна олімпіада
по роках
участь у Міжнародному конкурсі екологічних проектів
ЗНО з біології

Завдання для ІІІ Всеукраїнського турніру юних біологів

(8-14 листопада 2004 року, м. Суми)

1. У засобах масової інформації з'являються повідомлення про все нові захворювання людини, що викликаються молекулярними інфекційними агентами. У зв'язку з цим прогнози щодо існування людства досить сумні. Висловите вашу думку з цього приводу.

2. Деякі вчені закликають припинити "бойові дії" проти хвороботворних бактерій і спробувати їх "врозуміти". Поясніть логіку боротьби проти бактеріальних хвороб, труднощі в її реалізації і можливі шляхи вирішення проблеми.

3. Розв'язання актуальної для всього світу проблеми ВІЛ/СНІДу пов'язують з його профілактикою шляхом корекції поведінки людини. Проаналізуйте позитивні та негативні сторони такого підходу.

4. Клітина, тканина, орган, система органів... Як узгоджується робота цих систем в організмі людини?

5. Агресивність, страх, підпорядкованість, ієрархія - природна система влади у багатьох тварин. Проаналізуйте це явище в природі й поясніть чи проявляються такі інстинкти у людини.

6. Відомо, що феромони є потужними регуляторами поведінки тварин. Поміркуйте, чи впливає на поведінку людини такий вид сигналізації?

7. "Феномен Мауглі" і намагання навчити розмовляти тварин відомі давно. Яка ваша думка з цього приводу? Чи можна навчити мові тварин, вирощених людиною, і людину, яка вирощувалась тваринами?

8. Яка форма шлюбних відносин природна для людини. Обґрунтуйте відповідь на основі аналізу такої поведінки у тварин.

9. Відомий письменник-фантаст Герберт Уельс у своєму романі "Війна світів" описував марсіанську флору червоною. У віршованих рядках Миколи Гумільова наведений такий опис рослин:

"На далекой звезде Венере
Солнце пламеней и золотистей,
На Венере, ах на Венере,
У деревьев синие листья".

Як ви гадаєте, чи випадково автори обрали саме ці кольори рослин, що начебто існують у інших світах. Відповідь обґрунтуйте з точки зору сучасної фізіології рослин?

10. Дослідниками було встановлено, що листки герані реагують імпульсами електропровідності на руйнування власних тканин, на знищення живих безхребетних та культур тканин, якщо це здійснюється у безпосередній близькості до рослин. Запропонуйте гіпотезу, яка пояснює цей феномен.

11. Всім широко відомі пташині базари - колонії птахів, які гніздяться на островах. Місцеві жителі, які ведуть рибний промисел кажуть: "Хочеш бути з рибою, бережи птахів". Їм можна заперечити - більшість цих птахів живляться рибою, чим складають певну конкуренцію тим же рибалкам. Поясніть або спростуйте твердження місцевих рибалок.

12. На певному етапі еволюції тварин з'являється імунна система та імунна регуляція. Уявіть собі, що цього не сталося, та опишіть можливі наслідки.

13. Проблема харчування завжди бентежила людство. Спочатку ця проблема зводилась до номінального забезпечення людства продуктами харчування. В наш час населення розвинутих країн переживає справжній бум так званого "раціонального харчування". Пропонуються і впроваджуються різноманітні методики схуднення - від виключного вегетаріанства до, так званого, роздільного харчування, очищення організму від шлаків тощо. Які ви можете запропонувати аргументи "за" або "проти" вищезгаданих "теорій"?

14. Більша частина з 35 сучасних типів багатоклітинних тварин (так звані малі типи), включають менш 200 видів кожен. В той же час деякі типи включають багацько видів. Може, такий розподіл кількості видів за типами має випадковий характер, чи воно відображає якусь закономірність? Відповідь обґрунтуйте.

15. Дарвін вважав одним з найсерйозніших заперечень проти своєї теорії так званий "кошмар Дженкіна". У чому він полягає? Чи належить це заперечення історії, чи відображає проблему яка не знайшла загальновизнаного рішення. Обґрунтуйте свою точку зору.

16. Типові для еукаріотів складні багатоклітинні агрегати - "багатоклітинні організми" - клони нащадків однієї клітини. Найскладніші багатоклітинні агрегати, що утворені прокаріотами (ціанобактеріальні, строматолітоутворюючи мати) утворені угрупуванням клітин, які належать до багатьох видів. З якими особливостями клітин прокаріотів пов'язані ці відмінності?

17. Як впливає на живі організми рух континентальних плит. Уявіть, що він припинився. Як це відобразиться на земній біоті?

18. Деякі футурологи вважають, що люди в майбутньому перейдуть до вегетативного розмноження. На чому ґрунтуються такі прогнози, і чи справді на нас це чекає?

19. В багатьох фантастичних фільмів жахів у якості монстрів досить часто виступають представники типу Членистоногі, які багатократно збільшені. Наприклад, у фільмі "Муха", зображена звичайна кімнатна муха, збільшена до розмірів хребетної тварини. Причому всі її функціональні можливості збережені: здатність до польоту, живлення напіврідкою їжею, трахейне дихання тощо. Навіть у космічних баталіях зображують агресивних прибульців у вигляді членистоногих. Чи можна назвати такі фільми науково-фантастичними? Спробуйте довести або спростувати таке міркування.

20. У шкільному курсі біології в 7 класі приділяється значна увага плоским та круглим ендопаразитичним червам. Мабуть, вже кожному школяреві відомо, що паразити є похідними від вільноживучих форм. Як отримують ендопаразити енергію у безкисневому просторі, яким, наприклад, є порожнина кишкового тракту? Поясніть, яким чином взагалі тварини отримують енергію у безкисневому просторі?

Автори завдань: Данілова О. В., Данілов С. М., Костильов О. В., Соломатін О. Б., Шабанов Д. А., Шаламов Р. В., Шевченко С. М., Чернінський А. О.