Початок сайту
Біоконкурси
Законодавство
Всеукраїнська біологічна олімпіада
ІV етап:
структура ВБО
олімпіада по роках
Україна в Міжнародній біологічній олімпіаді
Біологічні турніри
турніри по роках
Нейроконкурс
посібник з нервової системи
Екологічна олімпіада
по роках
участь у Міжнародному конкурсі екологічних проектів
ЗНО з біології
Бібліотека

Червона книга України
Наша кнопка:
наша кнопка
як розмістити

Міжнародна олімпіада екологічних проектів

Міжнародна олімпіада екологічних проектів (МОЕП, або INEPO) проводиться щорічно, на початку червня. Проходить вона під егідою ЮНЕСКО - відділку ООН в справах освіти, науки та культури. Організаційний тягар взяли на себе викладачі та співробітники найпрестижніжого елітного учбового закладу Туреччини - Фатіх Колледжу, який очолює мудра людина Мемдух Аккуш.

Перша Олімпіада відбуласі в 1993 році. Тоді в її роботі взяли участь вісім країн (Албанія, Росія, Румунія, Таіланд, Туреччина, Туркменія, США та Узбекістан). МОЕП швидко набула популярності і в останні кілька років в її роботі бере участь молодь близько 25 країн. Не всі країни є постійними членами МОЕП. Список країн-учасниць змінюється; загальний список містить 35 країн, які будь-коли брали участь в роботі МОЕП. Деякі країни надсилають своїх представників епізодично (не кожного року), деякі вже є постійними членами МОЕП. До останніх належить і наша Україна.

Сім років учасників МОЕП приймав славний Царгород - Стамбул, вибудований на двох континентах: в Стамбулі Європу та Азію поєднують підвісні мости через Босфор, на берегах якого і розташоване місто, простираючись від Мармурового майже до самого синього в світі Чорного моря. Восьма Олімпіада проходила в Анталії. Про Анталію краще не писати - її треба відвідати. Гори, сонце та прозора вода Середземного моря поза моїми можливостями описати їх в одному абзаці.

В 1995 році Україна вперше брала участь в роботі Міжнародної олімпіади екологічних проектів - як спостерігач. Наступного року команда України відразу ж заявила про свій рівень: з п'яти проектів (представники Автономної республіки Крим тоді виступали в складі команди України) один завоював золото, один - срібло, ще два - бронзу та приз симпатій журі. Наступний, 1997 рік був менш врожайним: з двох запропонованих Україною проектів один завоював бронзову медаль. В 1998 році - з двох проектів - дві бронзові медалі, і в 1999 році з двох проектів - дві срібні медалі. 2000 рік теж приніс Україні дві медалі (таблиця). Таким чином, жодного року Україна не була аутсайдером на цій престижній зустрічі представників молодіжного екологічного руху. Високі результати свідчать про непоганий рівень наших олімпійців - в загальному рейтингу учасників Україна щороку займає досить непогане місце. Втім, результати можуть бути ще кращими - резерви є.

Участь України в МОЕП

Рік Проект Автори Результат
1996 Вікова та сезонна динаміка росту Pinus pallasianus та Pinus silvestris Малачли Лариса,
11 кл., м. Севастополь
Приз симпатій журі
Ботанічні особливості дендропарку м. Дунаєвці - державної пам'ятки ландшафного мистецтва Мільченко Вікторія,
11 кл., м. Дунєвці
 
Накопичення Cs-137 лікарськими рослинами Центрального Полісся України Якушенко Дмитро,
11 кл., м. Коростишів
Золота медаль
Зниження пожеженезпечності Кримських лісів Кутонова Тамара,
11 кл., м. Севастополь
Срібна медаль
Вплив екологічних факторів на структуру залозистого аппарату представників Salvia sp. Лисякова Наталія,
11 кл., м. Сімферополь
Бронзова медаль
1997 Підходи до розв'язання екологічних проблем Карпат Ключка Валентин,
11 кл., м. Чернівці,
Яворська Наталія, 11 кл., м. Львів
Бронзова медаль
Екологічні проблеми портових міст Чорного моря Цивова Олександра,
Пічугіна Тетяна,
11 кл., м Севастополь
 
1998 Основні компоненти екосистеми Веретенівського дендропарку Глазько Аліна,
11 кл., м. Суми
Бронзова медаль
Двостворчаті моллюски як індикатори забрудненя зовнішнього середовища Колєсніченко Євген,
Платонов Станіслав,
11 кл., м. Севастополь
Бронзова медаль
1999 Біосурфактанти та знешкодження нафтових забруднень Гаврилов Сергій,
Левицький Роман,
11 кл., м. Львів
Срібна медаль
Лишайники-біодеструктори та збереження античних пам'яток пвнічного узбережжя Чорного моря Іващенко Сергій,
11 кл., м. Херсон
Срібна медаль
2000 Екологічні підходи до регуляції чисельності колорадського жука Середа Сергій,
10 кл., м. Маріуполь
Бронзова медаль
Біоіндикація забруднювачів зовнішнього середовища Таран Каріна,
11кл., м. Житомир,
Добровольський Станіслав,
7 кл., м. Киів
Бронзова медаль

Що потрібно знати учасникам міжнародної олімпіади екологічних проектів. Офіційна інформація та вимоги

Учасником МОЕП можуть бути учні будь-якої національності, статі та релігійних переконань, віком від 13 до 19 років, які є призерами відповідних змагань в своїй країні. Склад команди учасників МОЕП формує Міністерство освіти країни учасниці. В Україні ця команда готується на основі подання журі екологічного туру Всеукраїнської олімпіади.

Країна-учасниця (Міністерство освіти) надсилає до Оргкомітету МОЕП:

a) Заповнену аплікаційну форму на кожного учасника команди (англійською: прізвище, ім'я, дату народження, стать, адреса, телефон, електронна пошта, назва проекту).

b) Резюме (англійською, "summary") кожного проекту на одну сторінку

c) Повний текст проекту (теж англійською) та дискету з текстом для електронної публікації на web-сторінці МОЕП - до 27 квітня.

До Міністерства освіти ці дані повинні потрапити до 20 квітня. Щоправда, якщо для резюме такі сроки реальні і обов'язкові, то для повного тексту їх можна назвати "дуже бажаними". Це наша специфіка, обумовлена сроками Всеукраїнської олімпіади.

Вимоги щодо проекту: всі частини повинні відповідати Міжнародним правилам наукових досліджень (маються на увазі норми гуманного поводження з тваринами, збереження цілісності середовища, та інші аналогічні вимоги). Обмежень на число сторінок проекту немає. Фотографії (якщо їх дуже багато) повинні бути винесені в кінець роботи. Стенд для демонстрації проекту (постеру) має такі розміри: заголовок - 125х25 см, основна частина - 125х100 см, столик біля стенду (як його продовження) - 125х35 см. Це вся площа, яка може бути використана для демонстрації одного проекту. Стенд надається Оргкомітетом, везти його з собою не потрібно.

Підготовка команди України до олімпіади

Не всі призери відповідають офіційним вимогам МОЕП, не завжди у них є змога вчасно та належним чином підготувати проект для його подання на МОЕП. Тому під час Всеукраїнської олімпіади формується команда кандидатів до команди; учасники команди відбираються з кандидатів на основі кількох критеріїв (значимість та перспективність проекту, англійська мова, здатність оперативно підготувати проект, тощо).

Кожна країна має право представити на МОЕП максимум два проекти. Кожен проект може мати максимум двох авторів. В зв'язку з цією вимогою МОЕП маю два зауваження.

1. Автономна республіка Крим має власне представництво на Міжнародній олімпіаді екологічних проектів, тому на Всеукраїнській учнівській олімпіаді учасників команди України для участі в МОЕП відбирають з представників всіх інших областей, а також міст Київ та Севастополь.

2. Проекти за близькою тематикою, виконані учнями з однієї команди, можуть бути легко об'єднані в один спільний проект, і перед поданням на МОЕП можуть розглядатись як один проект з двома авторами.

Про включення (чи про невключення) до складу команди учасників кандидати будуть повідомлені протягом тижня з дня закінчення Олімпіади. Команда учасників проходить тижневі підготовчі збори перед відправкою на МОЕП.

Підготовка проекту

Перше, на що слід звернути увагу кандидатів до команди на МОЕП це те, що проекти екологічного туру та проекти, які слід готувати на МОЕП - це різні проекти. Звичайно, мова йде в основному про їх оформлення, але іноді підготовка проекту на МОЕП буває пов'язана з вельми значними змінами і в структурі, і в змісті проектів. Доводиться попрацювати і учасникам команди, і їх батькам, і керівникам і тим, хто безпосередньо "доводить" проект до кондицій. Процес підготовки до участі в МОЕП "екологічного проекту - роботи, виконаної школярем" - дуже нелегка справа.

Для участі в МОЕП потрібно підготувати:

· Аплікаційна форма та резюме на одну сторінку англійською мовою - до 20 квітня (обов'язково)

· Текст проекту англійською мовою на дискеті - до 20 квітня (бажано)

· Проспект проекту (фактично це резюме, але в рекламному оформленні) - англійською мовою 30 екземплярів, російською - 20.

· Повністю готовий надрукований проект англійською мовою - п'ять (бажано сім) екземплярів, та російською три екземпляри.

· Постер (матеріали стенду)

· Наочність (все, що допоможе вибороти медалі)

Російськомовні матеріали необов'язкові - якщо немає бажання перемогти. Справа в тому, що серед членів журі досить багато людей, які російську розуміють навіть ще краще, ніж англійську

Проспект. Це буклетик рекламного характеру, який містить відомості про автора, керівників та текст резюме. Розміри - 1 стандартний листок формату А4. Друк - з двох сторін. Головна вимога (після змістовності) - проспект повинен сприяти тому, щоб проект запам'ятався. Призначення проспекту - роздача членам журі та розповсюдження серед знайомих.

Проект. Це власне текст в обкладинці з іллюстраціями. Один екземпляр здається до оргкомітету, кілька екземплярів повинні бути біля стенду для членів журі. Основні вимоги: чітка структурованість, чіткість та ясність мови, чітка мета та висновки, наявність ілюстрацій, високий рівень технічного оформлення.

Стенд. Площа розміром 125х100 см. Оформлення стенду значною мірою впливає на оцінку. За важливістю - друге місце після усного виступу та дискусії з журі (третє місце - текст проспекту та проекту). На цій площі можна розміщувати текст, малюнки, фото, пробірки, приклеїти колекцію, іншу наочність. Можна робити все, що хоч на сантиметр наблизить до перемоги (малювати, карлякати, писати навскіс та поперек). З текстових частин проекту потрібно виділити площу для таких розділів (орієнтовно): "Проблема", "Задачі", "Ідея", "Методи", "Результати" (стисло, тезами), "Пропозиції" та (або) "Висновки". Текст слід друкувати шрифтом великого розміру, щоб його можна було добре бачити з 3 метрів.

Наочність. В нижній частині стенду знаходиться столик. Це "неофіційна" частина. Тут можна розмістити (заздалегідь приготувавши) прилади, моделі, колекції, альбоми, прапорці, сувеніри, - все що прикрасить стенд і допоможе вибороти медалі. Можна взяти з собою відеофільми за темою проекту - оргкомітет надасть відеоплейєр. Втім, практика свідчить, що відео не користується особливою повагою журі, рівень впливу на оцінку незначний. Значно більше впливає "чисто конкретна" наочність: якщо проект про жуків - колекція жуків (краще колекцію фотографій жуків - дивись вимоги про гуманне поводження з тваринами, навіть якщо це колорадський жук, якого вже затруїли отрутохімікатами), якщо про равликів - акваріум з равликами та рибками, якщо проект цегляного заводу по виробництву цегли з асфальту - шмат асфальту та цеглину… Жарти жартами, а ось живий приклад: в 1999 році хлопці з Татарстану привезли до Стамбула модель якоїсь особливої печі. Це була досить масивна металева труба з якимись залізяками всередині - мені вона здалась важкою. Уявляєте - спека, дорога, а тут ще ця піч… Результат - золото. Але хочу застерегти читачів потенційних МОЕПівців від бажання провести аналогічні експерименти в команді України: не треба. У нас свої шляхи.

Захист проекту

За розкладом роботи Олімпіади один день виділяється на підготовку матеріалів і монтаж стендів. Після урочистого відкриття МОЕП автори проектів розходяться до своїх стендів, а члени журі в індивідуальному порядку знайомляться з проектами для того, щоб мати уяву про загальний рівень робіт. Далі формується журі чотирма (або п'ятьма) групами за певною схемою відвідує кожен стенд і автор проекту має нагоду переконати їх (англійською мовою) в тому, що і він сам, і його проект - найкращі.

Захист проекту проходить за такою схемою. Спочатку автор (чи автори) проекту розповідають журі суть своєї роботи, потім відповідають на питання. Загальний час, відведений для оцінки одного проекту однією групою - 15 хвилин. Чистий час для виступу та дискусії - 10-12 хвилин.

На що звернути увагу? Критерії оцінок проектів (від 10 до 30 балів) такі: науковість (10), екологічність (20), новизна (10), практичність та економічність (10), як проект впливає на середовище (10), виступ та дискусія (30), оформлення стенду (10). Загальна найвища можлива сума балів - 100.

Нагороди

На мою думку, найвищою нагородою є вже сама участь в МОЕП. Але більш молодих учасників МОЕП хвилюють медалі. Вони розподіляються згідно суми балів так:

Перше місце (10%) Золото
Друге місце (20%) Срібло
Третє місце (30%) Бронза

Всі учасники МОЕП одержують Сертифікат учасника МОЕП.

Проблеми та перспективи

Для того, щоб потрапити до команди МОЕП, учень повинен крім навчання (всі дисципліни) в школі: перемогти на обласній олімпіаді з біології, підготувати проект (це і власне праця, яка вимагає певного часу, і читання літератури, і оформлення проекту), і знати англійську. Чи багато знайдеться дітей віком від 13 до 19 років, які здатні без ризику для фізичного та психічного здоров'я здолати ці бар'єри? Крім того, існують бар'єри, пов'язані з рейтингом області…

Тому досить актуальним на сьогодні є питання розширення складу учасників Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології та екології за рахунок тих учасників екологічного туру, які б мали змогу не брати участь в біологічному турі і які б могли брати участь в олімпіаді як переможці обласних олімпіад саме з екології.

Тепер розрахунок. Якщо список учасників розширити і допустити додатково ще по одному переможцю від області - це додасть ще 26 учасників Олімпіади до близько 180, для яких теж потрібно забезпечити квитки, житло, їжу. Тому найвагомішою проблемою добору кандидатів до команди є проблема коштів.

У нашої держави коштів мало навіть для життєво важлививих потреб. Чи варто вкладати гроші в дитячі проекти з невідомо чого? Чи не проста це забаганка суб'єктів та об'єктів освіти? Мало їм уроків та гуртків?

Мені добре запам'яталися слова Мемдуха Аккуша: "Школа - це дуже важливо. Якщо в школі все добре - в державі теж добре. Якщо в школі не все гаразд - в державі те ж саме". Серед випускників Колледжу - багато видатних людей Туреччини, що займають ключові позиції в управлінні державою. Я недаремно назвав Генерального директора Фатіх Колледжу Мемдуха Аккуша мудрою людиною. Він дивиться далеко вперед. В дні, коли в Туреччині інфляція сягає 70-80% на рік (турки вже давно перегнали наші мільйони купонів - пам'ятаєте такі?), Фатіх колледж знаходить кошти для проведення міжнародних олімпіад (не лише з екології, до речі), для відкриття та фінансування своїх філіалів в усіх країнах, де це тільки можливо. Зараз турецьких ліцеїв немає хіба що в Антарктиді - на всіх інших континентах вони є (один з них - в Криму). Сьогоднішні ліцеїсти завтра виростуть і маючи добру освіту, займуть важливі позиції в різних напрямках і на різних рівнях управління державою. При цьому вони пам'ятатимуть про свої роки в ліцеї і про Туреччину, яка забезпечила їм навчання.

Основним джерелом коштів для проведення олімпіад та створення мережі ліцеїв Фатіх Коледжу є спонсори (в основному колишні випускники ліцею). Можливо, наші спонсори теж розв'яжуть гаманці? Адже проблеми екології повинні бути знайомі людям в країні Чорнобиля.

Французи кажуть: "шукайте жінку", а в Україні частіше можна почути: "Шукайте спонсора". Кожному - своє...


 

 

 
 

Ukrainian biological site Physiology in Ukraine Ukrainian society for neuroscience