Довгастий мозок

Будову довгастого мозку розглянемо на трьох рівнях (знизу вгору): перехресту пірамід, місць виходу під’язикового та блукаючого нервів.

Рівень перехресту пірамід

Найнижчим рівнем є перехрест пірамід.

Переріз спинного мозку на рівні перехресту пірамід

Тут будова довгастого мозку дещо нагадує переріз спинного мозку. У центральній частині розташований центральний канал, він оточений сірою речовиною, а біла речовина розташована переважно латерально. У вентральній частині проходять волокна пірамідних трактів. Саме на цьому рівні більша їх частина переходить на протилежний бік, утворюючи бічний пірамідний тракт. Дорзальна частина містить потужні пучки висхідних волокон: тонкий і клиноподібний. Поруч дорзолатерально розташоване спинномозкове ядро трійчастого нерва та однойменний шлях – сукупність чутливих волокон, що прямують до цього ядра. Анатомічно й функціонально воно є продовженням заднього рогу. У вентральній частині містяться мотонейрони спинномозкового ядра додаткового нерва. Це ядро продовжується донизу в шийні сегменти спинного мозку. Вентролатеральна частина довгастого мозку містить волокна спинномозково-мозочкових і спинномозково-таламічних трактів.

Рівень виходу під'язикового нерва

Наступним рівнем є переріз на місці виходу під’язикового нерва. Вище від цього рівня довгастий мозок дещо розширюється. Центральний канал зміщується дорзально та відкривається в четвертий шлуночок.

Переріз спинного мозку на рівні виходу під'язиковго нерва

Дорзальна частина містить два великі ядра: тонке та клиноподібне. Вони є місцем закінчення аксонів однойменних пучків заднього канатика спинного мозку. Аксони нейронів цих ядер переходять на протилежний бік (цю частину називають дугоподібними волокнами), а далі піднімаються догори, займаючи присереднє положення. За особливостями розташування та форми утворену структуру називають присередньою петлею (або медіальним лемніском). Волокна присередньої петлі проходять через розташовані вище стовбурові структури та прямують до таламусу; це один з головних шляхів передавання загальної соматичної чутливої інформації від тулуба та кінцівок.

Сіра речовина навколо центрального каналу містить кілька ядер. Від ядра під’язикового нерва волокна прямують у вентральному напрямку та виходять у складі ЧМН XII біля пірамід. Поруч розташоване заднє моторне ядро блукаючого нерва та ядро одинокого шляху. Більш латерально розміщене спинномозкове ядро трійчастого нерва. У центральній частині розташоване подвійне ядро.

Дорзальніше ядра під’язикового нерва розташований задній поздовжній пучок. Він містить як низхідні, так і висхідні волокна. Перші починаються переважно в гіпоталамусі та прямують до різних стовбурових структур, що відповідають за обробку больової інформації, регуляцію кардіореспіраторної системи та інші вісцеральні функції. Висхідні волокна починаються від нейронів сітчастого утвору та несуть до гіпоталамуса вісцеральну інформацію.

Присередня частина перерізу містить потужні пучки провідних шляхів:

  • присередню петлю (передає загальну соматичну інформацію від тулуба та кінцівок)
  • покрівельно-спинномозковий тракт (узгоджує рухи голови та очей у відповідь на зорові та слухові стимули)
  • присередній поздовжній пучок (сполучає моторні ядра, що керують рухами очей: ЧМН III, IV, VI – із рядом інших структур, інформація від яких необхідна для контролю зорового сприйняття: про рівновагу від присінкових ядер, пропріоцептивна від м’язів шиї та голови, інформація від мозочку та покрівлі середнього мозку).

Поруч із пірамідними волокнами розташована помітна та визначна структура – нижнє оливне ядро, що має характерну звивисту форму. До головного оливного ядра прилягають заднє та присереднє додаткові оливні ядра. Не на плоскому перерізі, а в тривимірному просторі це ядро має форму здутої кульки чи зіжмаканого мішечка. Оливні ядра отримують інформацію від різних нервових структур: червоного ядра та покрівлі середнього мозку, кори великих півкуль, спинного мозку, тонкого та клиноподібного ядер тощо. Нижнє оливне ядро є місцем початку оливо-мозочкового тракту. Його волокна переходять на протилежний бік довгастого мозку й через нижню мозочкову ніжку прямують до кори мозочка. Вони називаються ліаноподібними волокнами та є головним джерелом аферентної інформації мозочка.

Вентрально від пірамідного тракту розташоване дугоподібне ядро (не плутати з однойменним у гіпоталамусі). На його нейронах закінчуються колатералі пірамідних волокон; аксони ж нейронів цього ядра прямують до мозочка. Воно, зокрема, бере участь у регуляції дихання.

Рівень виходу блукаючого нерву

На наступному рівні (місце виходу блукаючого нерва) четвертий шлуночок розширюється. Цей переріз містить майже всі перелічені раніше структури. У дорзолатеральній частині вже немає тонкого та клиноподібного ядер, натомість можна бачити нижню частину комплексу присінкових ядер, який продовжується догори у вароліїв міст. Ще більш латерально містяться завиткові ядра. Обидві групи ядер отримують чутливу інформацію від ЧМН VIII.

Місце об’єднання двох симетричних половин довгастого мозку має назву шва. Поруч із ним присередньо містяться групи нейронів, відомі як ядра шва. Проєкції їхніх серотонінергійних нейронів прямують до гіпоталамусу, нюхових і лімбічних структур.

© by Андрій Чернінський, 2022 - 2024. All Rights Reserved. Built with Typemill.